Moving yin är en yinyoga-klass som bjuder in rörelse både före, under och efter positioner. En mjukare och ibland mer tillgänglig form av yinyoga för att minska stress, anspänningar samt öka kroppskännedom. Att praktisera Moving yin påminner mycket om Somatisk yin; med långsamma, mjuka och uppsökande rörelser som guidar in i kroppen. Rörelsen är vaggande och får med sig nervsystemet när det är som mest aktivt. På så sätt kan det upplevas lättare att slappna av, inte minst om man bär på mycket spänningar och stress.
I klassisk yinyoga utövas nästan ingen rörelse alls. Det kan kännas svårt och utmanande om man har mycket spänningar i kroppen. Det är lätt att hamna i ytterlägen och istället skapa mer anspänningar. Rörelse underlättar genom att långsamt, utan forcering, lära känna kroppen och bekanta sig med spänningsmönster. Kroppen är som ett landskap och vi behöver olika vägar för att ta oss fram. Med rörelse skapar hjärnan kartor. När kartan blir tydlig ökar vår kroppskännedom och vi kan enklare förnimma vad kroppen kommunicerar. Moving yin kan kännas som en mer tillgänglig och öppen form av yinyoga, med större möjlighet att tillgodose individuella behov.
På vårkanten börjar energin komma tillbaka, ibland med full kraft. En tid för expansion, pånyttfödelse där allting i naturen tar sats för att bryta sig fram. En sekvens av mjuka rörelser och frigörande yin positioner hjälper dig att balansera och tryckutjämna vårens energi.
Med förhoppningen att lämna klassen lugn, vitaliserad och tillfreds.
Om Cissi
Yoga har varit en del av mitt liv i över 20 år. Från början drogs jag till Hathayogans kraftfulla och dynamiska rörelser som gav styrka och smidighet. Med tiden fann jag vägen till Yinyoga och meditation, där stillheten gav utrymme för återhämtning, insikt och sinnesro.
Ganska tidigt väcktes en längtan att guida och inspirera andra att själva få uppleva yogans många fördelar. Under en period instruerade jag Power Vinyasa yoga och Bikram inspirerad hot yoga på Yogainstitutet i Varberg. År 2013 blev jag certifierad yogalärare, 200h inom ISHTA traditionen (Integrated Science of Hatha Tantra and Ayurveda). Jag är även certifierad inom Yinyoga, 125h från Wisdom Works/Yinyogacenter och Yoga For Life/Ulrica Norberg.
Jag erbjuder undervisning inom Yinyoga, Hatha Vinyasa, Restorative och meditation. Min undervisning präglas av ett öppet och individanpassat förhållningssätt. Varje människa får utforska sin unika upplevelse utifrån sina förutsättningar. Syftet är att skapa balans och funktionalitet i kropp och själ. Med kroppen som forum för utforskande öppnas vägar till mer närvaro, inspiration och livskraft.

-
Dag & tid: lördagen 7 mars kl 15 - 17
Plats: Coastal Yoga Varberg (Breared)
Pris: 495 kr
-
Bokningsvillkor YOGA EVENTS
När du betalat din biljett till ditt event är din bokning bindande och avgiften återbetalas ej. Biljetten kan dock överlåtas/säljas.